Home

Mission

Contents

News

Authors

Links

Forum

Peace from Harmony
Global Peace Science. Resume. In Persian


http
://peacefromharmony.org/docs/global-peace-science-2016.pdf

 

انجمن بین‌المللی هارمونی[1]

دانشگاه مطالعات پیش رفته در زمینه‌ی آموزش[2]

بنیاد گاندی ویدیا ماندیر[3] در هند

بنیاد جهانی صلح[4]، هند

تمدن هم‌آوی فرهنگ معنوی

گاندی: حقیقت یکی است ولی، راه‌های رسیدن به آن بسیار.

انجمن بین‌المللی هارمونی: صلح و حقیقت یکی هستند. صلح حقیقت است و حقیقت صلح.

بنیاد جهانی صلح: صلح-حقیقت یکی است Spherons’ Harmony، راه‌ها‌ی منتهی به آن از چهار سپهر، بسیار است.

علم صلح بین‌المللی یا

مطالعه‌ی صلح-عشق و علم صلح

منافع عمومی و حقوق بشر پیش از هر چیز

تحول علوم اجتماعی،

خلق صلح از Spherons’ Harmony

و پیروزی بدون خشونت، صلح در برابر جنگ در قرن بیست و یکم

کتاب آموزشی بین‌المللی برای مدارس، دبیرستان‌ها، دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی

۴۸امین پروژه‌ی بنیاد GHA؛ آغاز پروژه ۱۲ مارس ۲۰۱۳

نویسنده: دکتر لئو سماشکو[5]

رئیس بنیاد GHA، مدیر پروژه و سردبیر ارشد

با همراهی ۱۷۳ نویسنده دیگر از ۳۴ کشور جهان

سرنوشت مثبت بشریت و هر کشوری در قرن بیست و یکم با به رسمیت شناخت GPS و دموکراسی اسفرون‌های آن تعیین می‌شود.

GHA

ابتدا شما را نادیده می‌گیرند. سپس شما را به سخره می‌گیرند و بعد با شما مبارزه می‌کنند. سر آخر شما پیروز می‌شوید.

گاندی

انجمن بین‌المللی هارمونی GHA یازده سال پس از تاسیس، در ۱۵ فوریه‌ی ۲۰۰۵ کتابی بی‌سابقه تحت عنوان «علم صلح بین‌المللی» منتشر کرد. از مجموع این یازده سال، هشت سال آن صرف راه‌اندازی و آماده سازی موسسه شده است که طی آن GHA هفت کتاب منتشر کرده و ۴۷ پروژه در زمینه‌ی صلح بین‌المللی بررسی و ثبت کرده است (فصل ۷.۱) همکاری GHA با علوم صلح بین‌الملل GPS سال ۲۰۱۳ و تحت عنوان پروژه ۴۸‌ام بنیاد آغاز شد.

به زبان روسی: نسخه‌ای ۴۳۲ صفحه‌ای با ۸۹ نویسنده از ۳۰ کشور مختلف، سال ۲۰۱۵ در سنت پترزبورگ روسیه منتشر شد.

به زبان انگلیسی: نسخه‌ای ۶۱۶صفحه‌ای (تقریبا ۲۰۰ صفحه طولانی‌تر از نسخه‌ی روسی) با ۱۷۴ نویسنده (۸۵ نویسنده بیش‌تر از نسخه‌ی روسی) از ۳۴ کشور، اوایل فوریه‌ی ۲۰۱۶ در هند منتشر شد.

روسیه و آمریکا: http://www.lulu.com/shop/dr-leo-semashko-and-173-co-authors/global-peace-science-updated/paperback/product-22605037.html

نسخه‌ی PDF کتاب از ژانویه۲۰۱۶ در دسترس است: http://peacefromharmony.org/docs/global-peace-science-2016.pdf

نویسندگان کتاب از گروه‌های سنی مختلف (از ۹ تا ۹۰ سال) و از مشاغل مختلف (از کارگر تا دانشگاهی و رئیس جمهور) از ۱۵ مذهب مختلف و طیف گسترده‌ی فرهنگی از ۳۴ کشور در تمامی قاره‌ها، شامل ۵۹ نویسنده از آمریکا، ۳۳ از روسیه، ۱۵ از هند، ۶ از کانادا، ۵ از استرالیا و غیره. تنها یک گروه بین المللی که تمام فرهنگ‌ها را در بر گیرد و هم‌گرا کند می‌تواند علم صلح را بسازد.

برخی از نویسندگان:

·رئیس جمهور سابق هند، عبدولکلام

·برنده‌ی جایزه‌ی صلح نوبل، مایرید ماگوری از ایرلند شمالی

·یکی از رهبران فکری حافظ صلح در آمریکا، نوآم چامسکی

·پیش‌گام مطالعات صلح، جان گالتونگ از نروژ

·مدیر دانشگاه آموزش و پرورش هند IASE، کاناکمال دوگار

·جامعه شناس از دانشگاه کاتولیک بلژیک، فرانسوا هوتار

·رهبر سازمان زنان حافظ صلح در آفریقا، آیو آیولا-آماله از غنا

·محقق حوزه‌ی خلاقیت رئوریک، جولیا بادنیکووا از روسیه

·مدیر سازمان اقتصاد، آکادمیسین، اوراز بایموراتف از قزاقستان

·یکی از رهبران یوگا در هند، رامش کومار

 

و بسیاری ازدانشمندان و حافظان صلح دیگر.

پیش‌گام و سردبیر ارشد و مدیر پروژه لئو سماشنکو بنیان گذار و مدیر GHA از روسیه.

حاصل تلاش‌های این افراد در GPS طی سه سال ۳۰۹ مقاله است. شامل:

·لئو سماشنکو ۱۰۱ مقاله (۸۱ مقاله‌ی انفرادی و ۲۰ مقاله‌ی مشترک)

·سوبهاش چاندرا ۱۷ مقاله (۱۰ مقاله‌ی انفرادی و ۷ مقاله‌ی مشترک)

·چارلز مرسیسا ۶ مقاله (۵ مقاله‌ی انفرادی و ۱ مقاله‌ی مشترک)

·جان گالتونگ ۵ مقاله

و مقالات دیگر.

کتاب شامل ۳۰۹ مقاله در ۱۳ فصل، سه پاره، دو بخش، ضمیمه و پایان بندی فلسفی است. این کتاب محصول کار مشترک و بحث آزاد اعضای GHA است. بخش گسترده‌ای از این بحث‌ها به صورت ارزیابی‌ها و نظراتی در مورد علم صلح از طریق آدرس زیر در دسترس است:

http://peacefromharmony.org/?cat=en_c&key=598

گوناگونی نظرات در کتابنامه‌ی این اثر نیز هویدا است که شامل ۶۰۰ منبع و ۱۷ صفحه است.

کتاب GPS با یاری ۷۲ نفر از اعضای GHA و مبلغ ۸۶۷۷ دلاری که اهدا کرده‌اند در سال ۲۰۱۴ منتشر شده است. این مبلغ اولین بودجه‌ی صلح جهانی تا سال ۲۰۱۵ است. صرف مقایسه‌ی این مبلغ با مجموع بودجه‌ی نظامی تمام کشورها که حدود ۲ تریلیون دلاراست (که بنا به نظر منابع غیررسمی عدد واقعی این بودجه بارها بزرگ‌تر از این است) نمایانگر روی‌کرد نظامی‌گرایانه و خودویران‌گر اقلیت حاکم بر جهان و دولت‌های ملی است. متاسفانه بشریت سال‌هاست به این اولویت بندی خو کرده است و به نظر نمی‌رسد قصد تغییر آن را داشته باشد، تغییری که تنها با اتکا به بنیان‌های GPS ممکن است.

نقاط ضعف علم صلح با توجه به این که، این اثر اولین تلاش در این حوزه است قابل چشم پوشی است و بهتر است به نکات کلیدی و امکانات بارز آن اشاره کنیم.

۱- منحصر به فرد بودن علم صلح قابل قیاس با هیچ یک از دانش‌های موجود نیست. بشر امروزه هیچ دانشی ندارد که بتواند با دانش نظامی‌ای که از ۱۷۹۹ تا امروز طی دو قرن تکامل یافته است مقابله کند. GPS می‌تواند جای خالی این دانش را در مقابله‌ی میان جنگ و صلح پر کند و جایگزینی بنیادین در برابر علوم نظامی و نظامی‌گری ارئه کند. منحصر به فرد بودن GPS حاصل کشف اسفرون‌ها است هارمونی عمیق ساختارهای اجتماعی مبتنی بر تمام اشکال جامعه که در طول تاریخ وجود داشته‌اند. این عنصر تازه یاب فی‌نفسه صلح طلبانه است و در فهم صلح جهان نقش کلیدی دارد.

۲- کشف اسفرون‌ها. GPS مبتنی بر کشف طبقات اجتماعی فراگیر و هارمونیک جمعیت به مثابه یک کل است. اسفرون‌ها به صورت چهار سپهر اجتماعی تولید به کار می‌روند که تنها در زمان صلح ممکن هستند. در نتیجه اسفرون‌ها نه تنها محصول صلح بلکه از عوامل اصلی ایجاد کننده‌ی صلح در تمام سطوح اجتماعی آن، از خانواده تا صلح جهانی، هستند. اسفرون‌ها برسازنده‌ی ساختار اجتماعی جوامع به مثابه‌ی یک کل و تمام اجزای آن در تمامی اشکال تاریخی آن‌ها هستند (فصل ۱ و ۲). کشف اسفرون‌ها دارای اهمیت انقلابی در حوزه‌های شناخت شناسی، جامعه شناسی و سیاست (دموکراسی) است.

این کشف ، حاصل یافتن پاردایم هارمونی اجتماعی-اقتصادی است:«D + 3D». که نمایانگر جمع بنیان معنوی/اخلاقی توسعه‌ی هارمونیک (حرف D برای کلمه Duh در روسی به معنای روح) و سه سپهر دیگر یعنی دموگرافی (Sociosphere)، دموکراسی (Orgsphere) و اقتصاد دموکراتیک demo-economy (Technoecosphere) است. قانون بنیادین هارمونی در این پارادایم اولویت دادن به نیازهای معنوی افراد و جامعه در مقابل قانون مخرب و غیرهارمونیک اولویت دادن به نیازهای مادی است. (پارادایم آکادمیسین بایموراتوف از قزاقستان ۲۰۱۴ فصل ۸.۱۵).

۳- همگرا، با ماهیتی جامع و پویا. علم صلح به واسطه‌ی اسفرون‌ها قادر به درک و حفظ تمام دست‌آوردهای حافظان و برقرار کنندگان صلح در گذشته و آینده است (فصل ۳، ۴ و ...). یک روی کرد جامع برای حل تمام مشکلات و موانع صلح جهانی در تمام سطوح ارائه می‌کند. GPS مدعی این نیست که پایانی برای این مطالعات قرار داده است بلکه خود را «نقطه‌ی آغازین» می‌شناسد و گزینه‌های دیگر را نیز نادیده نمی‌گیرد و آماده‌ی همکاری با گزینه‌های دیگر در پژوهش علمی همگرایانه است (فصل ۸). GPS مبتنی بر فرض گرفتن خوانشی متفاوت از ساختارهای اجتماعی عمقی است.

۴- ارزش علم صلح. مستقل از میزان صدق و اعتبار نظریه‌های مختلف علم صلح، بدون شک خود این علم دست‌آورد بزرگی در زمینه‌ی شناخت شناسی و ارزش‌های اجتماعی است زیرا اولین مصداق از نظر تاریخی درباره‌ شناخت علمی صلح بین‌المللی به مثابه یک کل است (مثال مشابهی در تاریخ وجود ندارد). در نتیجه، هم‌آن‌طور که ضرب‌المثل معروف ایتالیایی می‌گوید «حتی اگر درست نباشد، خوش پرداخت است»؛ دربازدهی علم صلح نیز می‌توان گفت حتی اگر تمام قسمت‌های آن درست نیست، خوش پرداخت و بدون شک به حال بشر مفید است. نه تنها درهای علم صلح به روی پژوهش و بهینه سازی باز است بلکه لازمه‌ی ماهیت علمی آن و مایه‌ی استغنا، نوین بودن بنیادین و پیش گام بودن است و افزون بر این‌ها این امر علم صلح را در برابر جنگ که سابقه‌ای ۶ هزار ساله در تاریخ دارد و هنوز درمان و واکسنی کارا برایش نداریم، حفظ می‌کند. که این خود ناشی از جغرافیای سیاسی خودآگاه اسفرون‌ها است که به صورت قانون اساسی بین‌المللی زمین آشکار می‌شود. سال ۲۰۱۶ و علم صلح سرآغاز عصر صلح در تاریخ بشریت است.

تکمیل کتاب صلح در موسسه‌ی GHA سرآغاز توسعه، تحول و کاربرد پارادایم نوین GPS در زمینه‌ی تفکر به سایر حوزه‌ها من‌جمله حوزه‌ی دانشگاه، آموزش، سیاست، دین و سایر نهادهای فرهنگی است.

چکیده. علم صلح بر مبنای هارمونی و هم‌آهنگی، شیوه‌ی سوم توسعه‌ی هم‌آهنگ و عادلانه‌ی بشریت در هر چهار سپهر آن را تعریف و ارائه می‌کند. راه سوم به شیوه‌ی ارگانیک و درون‌زاد و با ملایمت (بدون توسل به خشونت) مزایای دو سنت فکری غیرهارمونیک و خشونت محور قرن بیستم را گرد می‌آورد وبر افراط‌های آسیب‌زای آن‌ها قالب می‌شود: سوسیالیسم و سرمایه‌داری و نظریه‌های بنیادی آن‌ها: مارکسیسم و لیبرالیسم. گذشته و آغاز قرن حاضر را آشکار ساخته است که بدون روی کردی علمی که از نظر علمی خودآگاه باشد و بدون تحقق هم‌آهنگی اجتماعی، زندگی عرصه‌ی کابوسی نظامی‌گرایانه به سبک هر یک از ساختارهای اجتماعی سنتی خواهد بود که به چیزی ختم نمی‌شود مگر، جنگ‌های بی‌پایان، تروریسم، قتل، جنایت، فساد، دروغ، نظام‌های تمامیت‌خواه، شبهه دموکراسی‌هایی که بازیچه‌ی دست ثروت‌مندان هستند، مواد مخدر، نابرابری روزافزون و بسیاری آسیب‌های دیگر که جهان را در آستانه‌ی خودکشی هسته‌ای قرار داده‌اند. با اتکا به علم، فرهنگ و دموکراسی اسفرون‌ها به مثابه‌ی سنگ بنای سیاسی قانون اساسی نظام فدرال در کل زمین، GPS راه خروجی از این بن بست ارائه می‌کند (فصل ۸.۱۹). و هم‌این مایه‌ی اهمیت تاریخی GPS است.

سرنوشت نیک بشریت و کشورهای کلیدی و اثرگذار قرن بیست و یکم با تفاوت‌های فرهنگی اقتصادی و سیاسی: روسیه، چین، اتحادیه اروپا و ایالات متحده‌ی آمریکا در گروی به رسمیت شناختن GPS و دموکراسی اسفرون‌ها (دموکراسی سپهرهای گوناگون) است که مبتنی بر تامین تکامل معنوی، اولویت دادن به زنان و کودکان از نظر اجتماعی، جغرافیای سیاسی صلح بین‌المللی، خلع سلاح فراگیر و کامل و شکوفایی اقتصادی تمام ملت‌ها در هم‌آهنگی با یک دیگر و به مثابه‌ی یک خانواده‌ی واحد است.

دکتر لئو اسماشنکو، مدیر GHA و سردبیر ارشد GPS[1] Global Harmony Association (GHA)

[2] IASE (The Institute of Advanced Studies in Education) Deemed University

Deemed University در هند دانشگاه‌های خصوصی تابع مجموعه قوانینی هستند که هیات نظارت بر آموزش عالیه تعیین می‌کند. این نوع از دانشگاه‌ها به لحاظ قانونی و ساختاری امکانات و آزادی‌های خاص خود را دارند. به دلیل تفاوت در ساختار آموزشی ترجمه‌ی دقیق‌تر عنوان دانشگاه به فارسی ممکن نیست.

[3] Gandhi Vidya Mandir

[4] Global Peace Foundation

[5] Dr. Leo Semashko
Up
© Website author: Leo Semashko, 2005; © designed by Roman Snitko, 2005